drinki w Grecji

Co pije się w Grecji?

Wakacje w Grecji- co pić podczas pobytu w tym kraju?

Dla wielu osób wakacje w Grecji są spełnieniem marzeń. To szansa pojechania do naprawdę interesującego kraju o bogatej historii, ciekawej kulturze oraz o cieplejszym klimacie od naszego. Zazwyczaj jednak, kiedy już mamy określone, kiedy pojedziemy i w jakiej miejscowości się zatrzymamy- zaczynamy się zastanawiać, jakie zwyczaje panują w kraju, do którego się udajemy. W końcu, dobrze jest się z nimi zaznajomić jeszcze zanim wyruszymy w podróż, aby niechcący nikogo nie urazić, ale też mieć taki komfort, że nic nas nie zaskoczy, a my będziemy wiedzieli w jaki sposób powinniśmy się zachować. Dość interesującą kwestię stanowi to, co pije się w Grecji. Na pewno będąc w Grecji na wakacjach zetkniemy się z tutejszym sposobem picia kawy czy też z innymi, interesującymi napojami.

Klasyczna kawa po grecku

Jest to napój bardzo popularny, który możemy zamówić w zdecydowanej większości różnego rodzaju lokali w Grecji. Jest ona podawana w specjalnym tyglu o nazwie „briki”, a konkretniej podawana jest w jego wnętrzu sama woda. Należy do niej dodać kawę, a także pożądaną ilość cukru, a następnie poczekać, aż woda się zagotuje. Oczywiście, trzeba uważać na to, aby kawa pod wpływem wrzenia wody nie wylała się z tygielka. Serwowany w ten sposób napój jest bardzo aromatyczny i świeży. Aby nalać sobie kawy do filiżanki, należy odpowiednio ostukać tygielek, co sprawi, że fusy opadną na jego dno. Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli dolać sobie kawy musimy poczekać na jej ponowne zagotowanie. Jest to bardzo charakterystyczny sposób jej picia, który może być jedną z odpowiedzi na to, co pije się w Grecji, szczególnie jest to ważna informacja dla prawdziwych kawoszy, którzy na pewno nie obędą się bez tego napoju podczas wyjazdu.

Frappe, czyli kawa na zimno

Frappe jest napojem, który bardzo mocno kojarzy się z Grecją, a jest to nic innego jak kawa rozpuszczalna, którą podaje się na zimno. Dzięki temu jednocześnie możemy napić się lekko pobudzającej kawy, ale bez konieczności picia gorącego napoju w dużym upale. Liderem wśród kaw w Grecji jest dobrze nam znana Nescafe, stąd też w Grecji frappe właściwie jest utożsamiana z tą marką i nazywa się ją po prostu „Nes”. Co ciekawe, koncern ten produkuje specjalny rodzaj kawy, która jest dedykowana do przygotowywania frappe. Oczywiście, bardzo często w menu restauracyjnym, oprócz „Nes” w wersji mrożonej znajdziemy także „Nes” w wersji na ciepło, czyli kawę rozpuszczalną, którą często pije się także w Polsce.

Herbaty oraz soki

Bezsprzecznie, najbardziej popularnym rodzajem napoju, który szczególnie uwielbiają dzieci jest sok pomarańczowy. Grecja ma dostęp do świeżych pomarańczy właściwie przez cały rok, stąd to upodobanie właśnie do takiego soku. Ciekawym napojem jest również Malotira, która jest rodzajem wywaru z ziół górskich, a więc jest to herbata o właściwościach prozdrowotnych. Herbatę tą- podobnie zresztą jak tradycyjną, grecką kawę- zaparza się w specjalnym tygielku, aby była mocna i wyjątkowo aromatyczna.