Jak zwiedzić Kraków w jeden weekend?

Kraków to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Europie, a może i nawet na świecie. Świadczy o tym bogata historia, niesamowita mieszanka kultur przenikających się w mieście czy w końcu przepiękna architektura Starego Miasta, żydowskiego Kazimierza, a dla niektórych nawet Nowej Huty! Kraków bardzo chętnie od parudziesięciu lat jest odwiedzany przez polskich i zagranicznych turystów. W efekcie miasto ma niesamowicie rozwiniętą bazę noclegową i oferuje mnóstwo atrakcji dla ludzi w każdym wieku. Tanie loty do Polski kuszą przede wszystkim Brytyjczyków, Włochów czy Francuzów. Zwykle przyjeżdżają na weekend. Pytanie więc brzmi, jak zwiedzić Kraków w jeden weekend?

Zwiedzanie Krakowie Melexem

Oczywiście nie musimy od razu wynajmować samochodu, który ekspresowo woziłby nas po wszystkich ciekawych miejscach. Nie na tym polega wypoczynek. Istnieje sposób na zwiedzanie, który łączy ze sobą sporą szybkość zwiedzania, ale zostawia także mnóstwo czasu wolnego na wizyty w restauracjach, kawiarniach czy pubach (z których Kraków, a zwłaszcza Kazimierz słynie). Mam na myśli Melexy – elektryczne, małe pojazdy polskiej produkcji. Na pokład zabierają do 7 pasażerów i firmy turystyczne oferują parę różnych tras. Im dłuższa trasa, tym droższy przejazd. Ze swojego doświadczenia wiem, że Melexy to przede wszystkim genialny sposób na spędzanie czasu w Krakowie dla osób starszych, niepełnosprawnych czy po prostu z trudnościami w poruszaniu się. To jeden z niewielu sposobów, który gwarantuje zobaczenie wszystkiego co najważniejsze, ale jednocześnie po południu czy wieczorem nadal mamy mnóstwo czasu na inne przyjemności. Ze swojej strony polecam trasę po Starym Mieście, Wawelu i Kazimierzu. Później warto wybrać się na mniej uczęszczane Podgórze, które pięknym zakątkiem miasta. To właśnie tam w latach 40. Znajdowało się krakowskie getto, w którym przebywał m.in. młody Roman Polański. Zwiedzanie Krakowa Melexem zdecydowanie polecam, choć sam wybrałbym rower.

Kraków na rowerach i na piechotę

Od paru lat w Krakowie funkcjonuje nowy operator rowerów miejskich – Wavelo. Firma wypożycza rowery, jednak trzeba oddać jej, że nie jest to wcale drogi interes. Najbardziej opłaca się wynajmować na parę dni, jako że wypożyczenie na godziny w ciągu dnia może nas kosztować nawet 30 zl. Niezależnie od tego, gdzie wypożyczymy rower, to na pewno Kraków daje się lubić z pozycji rowerzysty. Mimo braku dobrej infrastruktury w mieście, to przejażdżka w Słońcu na bulwarach nad Wisłą to czysta przyjemność. Podobnie sytuacja wygląda cudowne parki: Park Jordana, Błonia, Las Wolski czy Park Lotników z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Stolica Małopolski oferuje wiele – warto ją odwiedzić już tego lata. Oczywiście zwiedzać można także na piechotę – ale trzeba się liczyć, że sporo nas ominie.